Zimowe utrzymanie dróg
Kontakt do dyżurnego zimowego utrzymania dróg: +48 17 225 74 48 (zanim zadzwonisz, przeczytaj proszę istotne informacje na temat zimowego utrzymania poniżej)
pon. – niedz. 4:00 – 22:00
listopad – marzec
Wykaz sprzętu dostępnego przy zimowym utrzymaniu dróg powiatowych:
- 5 pługopiaskarek,
- 1 pług ciężki dwustronny,
- 1 pług wirnikowy,
- ciągnik z pługiem i piaskarką,
- ładowarka (załadunek mieszanki piaskowo-solnej).
ISTOTNE INFORMACJE NA TEMAT ZIMOWEGO UTRZYMANIA DRÓG POWIATOWYCH NA TERENIE POWIATU ŁAŃCUCKIEGO
Na utrzymanie dróg powiatowych został wprowadzony III standard zimowego utrzymania, tzn.:
Jezdnia jest odśnieżana na całej szerokości.
Zwalczanie śliskości zimowej prowadzone jest przez posypanie tylko wyznaczonych miejsc, takich jak np.:
- skrzyżowania z drogami twardymi,
- skrzyżowania z liniami kolejowymi,
- odcinki o pochyleniu ponad 4 %,
- przystanki autobusowe,
- inne miejsca ustalone przez zarząd drogi,
w czasie do 5-6 godzin od stwierdzenia wystąpienia zjawiska powodującego śliskość.
Czas odśnieżania drogi może trwać do 6 godzin po ustaniu opadów.
Na jezdni po zakończeniu pracy sprzętu może występować warstwa zajeżdżonego śniegu oraz mogą występować utrudnienia przejezdności dla samochodów osobowych.
Ulice powiatowe na terenie miasta Łańcuta są odśnieżane i posypywane na całej długości.
Należy pamiętać, iż działania służby drogowej mają na celu jedynie złagodzenie skutków zimy na drogach, a nie całkowitą ich likwidację.
Kierowcy powinni dostosować prędkość jazdy do warunków panujących na drodze, nie wyprzedzać pracującego na drodze sprzętu odśnieżnego i zwalczającego śliskość oraz nie omijać samochodów, które zatrzymały się w oczekiwaniu na zakończenie odśnieżania bądź zwalczania śliskości.
ODŚNIEŻANIE CHODNIKÓW
To właściciel nieruchomości odśnieża chodnik, a gmina nadzoruje wykonanie tego obowiązku – również wówczas gdy droga jest powiatowa czy wojewódzka.
Jeżeli zgłaszacie do nas, że chodnik przy drodze powiatowej jest nieodśnieżony, niestety nie możemy pomóc.
Zgodnie z ustawą z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. 2023 poz. 1469) art. 5 ust.1 pkt. 4 Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez – uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taką drogę uznaje się wydzieloną część drogi publicznej przeznaczoną do ruchu pieszych położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości; właściciel nieruchomości nie jest obowiązany do uprzątnięcia chodnika, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie pojazdów samochodowych.
Nadzór na realizację powyższego obowiązku zgodnie z art. 6 ww. ustawy sprawuje wójt, burmistrz lub prezydent miasta.
Dodatkowo analiza orzecznictwa sądowego prowadzi do ugruntowanego stanowiska zarządcy drogi, że przez chodnik, położony bezpośrednio przy granicy geodezyjnej nieruchomości, rozumieć należy chodnik biegnący wzdłuż granicy tej nieruchomości, w związku z czym jakiekolwiek oddzielenie tego chodnika od granicy nieruchomości innym gruntem, np. trawnikiem (zielenią) nie zwalnia właściciela sąsiedniej nieruchomości od obowiązku utrzymania go w czystości i porządku. Powyższe stanowisko potwierdza wyrok Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 27 marca 2007 r., sygn.: I ACa 1542/06. w którym czytamy m.in. iż przy wykładni użytego w art. 5 ust. 1 pkt 4 u.c.p.g. pojęcia „bezpośrednio” należy uwzględniać podejście funkcjonalne i kontekst potoczny, przez co należy rozumieć, że chodnikiem, położonym bezpośrednio przy nieruchomości jest także chodnik, znajdujący się niedaleko (w bezpośredniej bliskości) od granicy tej nieruchomości, zwłaszcza wówczas, gdy między tym chodnikiem a nieruchomością sąsiednią nie ma już żadnych innych nieruchomości, których właściciele w pierwszej kolejności mieliby obowiązek jego utrzymania we właściwym stanie. Kieruje się przy tym zasadą równości społecznej oraz opiera się na wykładni celowościowej, a nie gramatycznej przepisów
W związku z powyższym Zarząd Dróg Powiatowych w Łańcucie nie zleca do zimowego utrzymania chodników przy drogach powiatowych, gdyż nie jest to zadanie własne zarządcy drogi poza wyjątkiem opisanym w przepisach, nie występującym na obszarze dróg powiatowych Powiatu Łańcuckiego.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach zarząd dróg pomaga odśnieżyć punktowo chodniki siłami własnymi jednostki.
Tereny zielone w pasie drogowym
Koszenie terenów zielonych pasa drogowego dróg powiatowych wykonuje się dwukrotnie w roku, na terenie miasta Łańcuta kilkakrotnie wg zaleceń inspektora powiatowego.
Koszenie miejsc trudnodostępnych przy przepustach zjazdów do posesji prywatnych nie należy do obowiązków Zarządcy drogi. Zgodnie z zapisami ustawy o drogach publicznych utrzymanie zjazdów należy do właściciela posesji do której zjazd prowadzi.
Zabrania się samowolnego sadzenia krzaków i drzew iglastych na terenie zielonym w pasie drogowym.
Zarządca drogi zobligowany jest do nasadzania drzew liściastych za każde wycięte drzewo – prosimy o szacunek dla naszej pracy – nie niszcz młodych drzew.
Zarządca drogi wycina drzewa, które są w przeważającej części suche lub zagrażają widoczności w obrębie łuków i skrzyżowań. Nie wycinamy drzew z powodu utrudnień związanych ze sprzątaniem liści.